پایگاه خبری جشنواره رسانه
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ ۱۴:۵۹:۴۵

به بهانه انتخابات ریاست جمهوری در باب جشنواره‌ای ویژه رسانه؛

جشنواره‌ای که به ذات رسانه و اصالتش می‌پردازد

پایگاه خبری جشنواره رسانه

جشنواره ملی رسانه‌های ایران به گفته بسیاری از همراهانش در دوره گذشته توانسته است فراجناحی در انتخاب و ارزیابی آثار عمل کند.

به گزارش ستاد ارتباطات و اطلاع‌رسانی بیست و دومین جشنواره ملی رسانه‌های ایران به نقل از خبرگزاری ایلنا؛ این رویداد در شرایطی فعالیت خود را دنبال می‌کند که تا پایان مهلت دریافت آثار تا پنج روز بیشتر باقی نمانده است. در جامعه ایران که این روزها درگیر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است و و با خبر سروکار گسترده ای دارد، این مهم بار دیگر ثابت شده است که برگزاری جشنواره ای مختص رسانه‌ها و عملکرد نیروهایشان چقدر ضرورت دارد. این میان حالا که این رویداد احیای دوباره‌ای شده شاید تصور شود به زعم عده‌ای بر اساس معیارهای سیاسی و جناح بندی‌ها جوایزش اعطا می شود اما فعالیت این رویداد وسعتی فراجناحی دارد و به ذات و کنه خبر و اصالتش متکی است. جشنواره ملی رسانه‌های ایران با نام سابق جشنواره مطبوعات در دوره گذشته نشان داد که همچنان یاران دیرین و وفادار خود یعنی خبرنگاران را همراه خود دارد. اصحاب فرهیخته رسانه در این رویداد امروز با نام رسانه نگار بیشت. شناخته مس‌شوند چراکه هم جشنواره و هم خودشان دیگر صرفا از قالب‌های سنتی خبررسانی به شیوه مکتوب بهره نمی‌برند بلکه ویدئوها و پادکست ها نیز به ابزارهای مهمی در اطلاع رسانی و جذب مخاطبان بدل شده لند و در جشنواره رسانه بیست و دوم نیز جایگاه ویژه ای دارند. محوریت این رویداد در دوره جدیدش بر تحولات رسانه‌ای و ضرورت آن‌ها بنا دارد. نکته‌ای که در این گزارش به آن اشاره شده موضوعات جشنواره امسال و نقطه نظرات دو متخصص و اهل فن درباره تجربه جشنواره بیست و یکم رسانه است.

*اهمیتی که مغفول مانده بود

علی اصغر شفیعیان مدیر مسئول پایگاه خبری انصاف نیوز می‌گوید عدم دخیل کردن رویکرد سیاسی و جناحی در ارزیابی آثار یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دوره قبل جشنواره ملی رسانه های ایران بود. وقتی جایزه‌ها را دیدم که به یک طیف خاصی داده نشد و گسترده بود برایم جذابیت داشت. برگزاری جشنواره پس از ده سال را اقدامی رو به جلو می‌دانم و وقفه ده ساله باعث شده بود تا خیلی‌ها متوجه اهمیت آن نباشند اما این برگزاری بار دیگر اهمیت رسانه نگاری و کیفیتش را ثابت کرد.

*جناح بندی در جشنواره رسانه‌های ایران در کار نبود

محمد وکیلی مدیر مسئول روزنامه ابتکار درباره امتیازات جشنواره بیست و یکم می‌گوید: اگرچه نظام ارزشیابی جشنواره تحت تاثیر فضای موجود بود اما به هرحال لیست منتخبان گویای این بود که گرایش سیاسی خیلی بر معیارها غلبه نداشت و این به نظر من جز امتیازات جشنواره بود. رسانه‌های ملی به ویژه در بخش رسانه‌های نوشتاری حضورشان کمتر پرنشاط بود و این می‌تواند در دوره جدید جشنواره مورد توجه ویژه تری قرار بگیرد.

بیست و دومین جشنواره ملی رسانه‌های ایران حالا بعد از دوره بیست و یکم خود که بعد از وقفه‌ای ۱۰ ساله برگزار شده بود و توانست آمار بیش از ۶ هزار شرکت کننده را در کارنامه خود به ثبت رساند، از اهمیت حرکت در مسیر تحول و توسعه غافل نمانده است و با ارائه پیشنهادات و راهکارهایی به رسانه‌ها سعی در ترغیب مدیران این مجموعه‌ها برای بهره‌گیری از ابزارها و دستاوردهای نوین رسانه‌ای دارد. چنانچه بخش ویژه رقابتی این رویداد نیز ناظر به عملکرد رسانه‌ها بر پایه مستندات و خوداظهاری آن ها به معرفی رسانه برتر در حوزه ایجاد و تحقق تحول در ساختار، تولید و توزیع و انتشار محتوا اختصاص یافته است.ارسال نظر

 

مطالب برگزیده


شماره های تماس « ۰۲۱-۸۸۸۴۴۷۸۰ - ۰۲۱-۸۸۸۳۹۱۸۱
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری جشنواره رسانه است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.